Fındık

Ülkemizde yoğun olarak Karadeniz Bölgesi’nde yetişmekte olan fındıkgiller ailesinin ılıman iklimleri Seven üyesidir. Fındık ağacının meyvesi sert bir kabuk içinde yer alır fındık bol miktarda yararlı yağlar ve nişasta barındırır. Demir potasyum magnezyum kalsiyum ve yanı sıra çinko aşısından da zengindir. Ayrıca içinde e vitamini ile protein Omega 3 barındıran fındık sağlık açısından oldukça faydalıdır. İçeriğinde yer alan doymamış yağlar kalp ve damar sağlığını koruyarak kalp krizi riskini aza indirir.

Fındık Ezmesi

Fındığın ezmesi gün içinde enerji yükselten ve kullanıcıların güne daha içinde başlamasını sağlayan güçlü bir besindir. Çikolatalı fındık ezmeleri açmalara kruvasanlar İzmir bombası pankekler gibi kahvaltılık veya atıştırmalık olarak değerlendirilebilecek resimler içerisinde ya da üzerinde de servis edilir.

Şekerli sütlü fındık ezmesi çeşitleri ve fındık ezmesi söz konusu olduğunda öne çıkan çeşitler arasında yer alır fındık vücuda sayısız faydası bulunan bir besindir fındık kullanılarak üretilen fındık ezmeleri de lezzetli bir atıştırmalık ve tatlı alternatifi olmasının beraberinde besin değerleri ile de kullanıcılar için ön plana çıkar.

Fındık Fiyatları

Fındık fiyatları her geçen değişiklik göstermektedir. En düşük 27 liradan en yüksek 50 liraya kadar satış fiyatı vardır. Ülkemize her sene 2 milyar dolar döviz girdisi sağlamış olan fındık fiyatları bu sezon ne olacak. Yeni sezon için serbest piyasada fiyatlar henüz belirlenmedi pazara yeni ürün fındık satış için henüz verilmedi.

Kabuklu Fındık

Kabuklu fındık genellikle orta evlilikte yüksek kaliteli çeşitlerdir iç verimleri ya ve protein oranları yüksektir kolay zar atan ve beyazlatılabilen çeşitleri tümün bu gruptandır yuvarlak şekilleri sebebiyle kırmaya elverişlidirler. Ebatlarına göre kabuklu fındıklar en çok tombul Palas koşa fincanı çakılda sivri yuvarlak badem ve yassı badem isimleri ile çeşitlendirilir. Bunlardan Özellikle yuvarlak şekilde olan fındıklar Giresun tombul fındığı Palace Foça iç bölümlerin yüksek olması nedeniyle fındık işletme sanayi için çok uygun olup yoğun olarak yetiştirilen çeşitlerdir.

Kavrulmuş Fındık

Kavrulmuş fındık iç fındık kavrularak zarının asılması ve kısmen zarlı tanelerinin ayrılması ile hazır hale getirilir. Kavrulmuş fındıkların bir defa kavrulmuşu ve çifte kavrulmuş diye çeşitleri vardır. Çifte kavrulmuş olanları genellikle kuruyemiş olarak yaygın bir şekilde tüketilir. Kavrulmuş bütün fındık seçildikten sonra müşteri talebine göre doğrudan satılmakta ya da kavrulmuş kıyılmış fındık kavrulmuş un silme ve püre olarak işlenmekte bu şekilde satışa sunulmaktadır.

İç Fındık

İç fındık kabuklu fındıkların dışındaki zarı ile birlikte sert meyve kabuğundan çıkarılması ile hazırlanır. İç fındık çeşitli milimlerde boylanarak müşteri talebine göre natürel olarak veya işlenmiş olarak satışa sunulur. İç fındığın kullanım alanları krema çikolata şekerleme tipi ürünlerin ana girdilerinden bir tanesidir. Ayrıca kuruyemiş olarak da tüketimi boldur. Natürel iç fındığı ısıl işlemden geçirilerek sarının atılmasını sağlayan temizlemiş fındık belli bir rutubet seviyesini getirilerek hazırlanır.

Kavrulmuş İç Fındık

Kavrulmuş  fındık kullanım alanları krema çikolata şekerleme gibi ürünlerde kullanılır. 3 fındığın kavrulması ile hazırlanmış mamul olan kavrulmuş iç fındık arzu edilen kavurma dereceleri ile isteğe bağlı olarak hafif orta ya da çok kavrulmuş şekilde yine talebe göre bağlı olarak tamamen zarsız veya kısmen zararlı hazır olabilir. Kullanıldığı alanlar ise çikolata sanayisinde ve kuruyemiş olarak tüketimi vardır. Natürel iç fındık ısıl işlemden geçirilir. Bu sayede fındığın üzerindeki zar Soylu ve ürün %5 zarlı yüzde 0,83 arası istenilen rutubet seviyesinde kavurma işlemi yapılmış iç fındık halini alır.

Çifte Kavrulmuş Fındık

Çifte kavrulmuş fındık tok tutma özelliği sayesinde kişinin daha az yemek yemesine yardımcı olan çifte kavrulmuş fındık iştah açmaz aksine tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olur. Kavrulmuş fındık 2 defa kavrulma işleminden geçtikten sonra, adına çifte kavrulmuş fındık denir. Hem yağ yakması hem de bedeni çok tutması gibi özelliklere sahip olmasından dolayı en önemli zayıflama besini olduğundan dolayı diyet listelerinde sıklıkla fındığa yer verilir.

Fındığın iştah açıcı özelliği olduğu kanısı yanlış bir kanıdır. Aksine uzun süre çokluk hissi verdiğinden zayıflamak isteyen bireylerin de tüketmesi gereken yararlı bir besindir. E vitamini bakımından oldukça zengin olan fındık cilt yenilenmesi yardımcı olur çiğ olarak tüketilen fındık ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Fındığın günde bir avucu geçmeyecek şekilde tüketilerek faydalarından yararlanmak gerekir. İçerisinde yer alan magnezyum sayesinde kas ağrıları ve krampların önlenmesine de yardımcı olur. Özellikle de çiğ olarak tüketilen fındık bu gibi problemlerden kurtulmanıza yardımcı olur.